baner

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Siennowie


W roku 2001 ksiądz proboszcz Leszek Gruszecki zaproponował, aby zorganizować   w Siennowie parafialne dożynki w dniu  15 sierpnia - uroczystości Matki Bożej Zielnej. Zaczął się czas budowy nowego kościoła, czas wspólnego wysiłku - wspólnie pracujemy, wspólnie świętujmy. W tzw. Amfiteatrze przy remizie OSP w Siennowie przygotowaliśmy ołtarz polowy, Komitet Budowy Kościoła, Chór parafialny SoliDeo i Koło Gospodyń Wiejskich wspólnie złączyli siły, do nich dołączyła grupa ludzi w różnym wieku, których nazwać dziś można wolontariuszami. Tak zaczęła się epoka Dożynek Parafialnych w Siennowie. Sprawy gospodarcze związane z realizacją przedsięwzięcia brała na siebie każdego roku Pani Dorota Sosnowska wspólnie z Panią Teresą Sirko. Chór parafialny z Panem Organistą Stefanem Stepaniakiem na czele zapewniał tradycyjnie oprawę mszy świętej.

            Gospodarzem Dożynek niezmiennie był ksiądz proboszcz. Przez pierwsze dwa lata starostami dożynek byli sołtysi wsi należących do naszej parafii - Pani Janina Śliwa i Pan Stanisław Sosnowski. Potem ukonstytuował się zwyczaj aby funkcję starostów dożynek powierzać osobom w różny sposób zasłużonym  dla parafii. Funkcja ta była postrzegana jako zaszczyt. Wiązała się z niemałym wydatkiem dla zaszczyconych, ale zapadali oni w pamięci wszystkich uczestników tej wyjątkowej chwili.

          Ceremoniał Dożynek Parafialnych był niezmienny, tak jak niezmienny i rozpoznawalny w okolicy stał się afisz zapraszający na te uroczystość. Z małej, parafialnej uroczystości rozkręciła się okazała impreza mająca swój początek zawsze 15 sierpnia  o godzinie 15.00 na mszy świętej dziękczynnej odprawianej zawsze w tym samym miejscu. Dochód z Dożynek był przekazywany na budowę, a potem na wystrój kościoła.

            Uczniowie ze szkoły w Siennowie istnieli na dożynkowej uroczystości w różnej formie; tradycyjnie przynosili swój dożynkowy wieniec i brali udział w części artystycznej. Warto tu dodać, że od roku 2005 przygotowywanie prezentacji artystycznych uczniów głównie brała na siebie Pani Anna Wygnaniec. Reszta kadry nauczycielskiej wykazywała się na innych płaszczyznach. W taki to sposób ta wyjątkowa impreza środowiskowa stała się również nieodłącznym elementem funkcjonowania szkoły. Warto dodać, że od 2005 roku w scenerii Dożynek Parafialnych w Siennowie pojawiły się urocze postacie wieku od  3 - 8 lat;  dziewczynki wystrojone w lniane sukienki i wianki, chłopcy w zgrzebnych koszulach i takich samych spodniach. Wszyscy dzierżyli małe snopki zboża i byli nazywani małymi wieńczarzami.

 

Dożynki Parafialne w Siennowie nie odbyły się już w roku 2020 z powodu pandemii. Od tej pory wrócił dawny obrzęd poświęcenia chleba, wina, wieńców dożynkowych, kwiatów i ziół w kościele na sumie.

                Prezentowane zdjęcia to obrazy z Dożynek Parafialnych w 2019r. oraz organizowanych w latach 2004 -2018 w poprzednich galeriach.  Warto je przypomnieć. Warto wrócić myślami do tamtych chwil i zobaczyć jak dzieci nam urosły… Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Andrzeja Nykla.